A szülést követően elsősorban pihenni kell – fizikailag és mentálisan egyaránt.
Néhány hét elteltével, amikor elmúlik a kisbaba érkezése okán érzett kezdeti eufória, elkezdünk magunkkal is foglalkozni. A várandósság kilenc hónapja és a szülés különbözőképpen viselik meg a kismamák szervezetét. A gyermekágyas időszak hat hete után az anyák egy része újra a régi erőnlétében tündököl, de sokan vannak olyanok, akik elkezdenek szembesülni a visszamaradt problémákkal.
A várandósság alatt, ahogy növekszik a baba, az egyenes hasizmok lazulni kezdenek, hogy teret adjanak a növekedéséhez. A két izomköteg eltávolodik, a köldök kitüremkedik, a két hasizomköteg közötti kötőszöveti réteg megereszkedik. Mivel ez a folyamat kilenc hónapon keresztül zajlik, a szakemberek türelemre intenek, és azt mondják, hogy a visszarendeződésre is ugyanannyi időt számoljunk.
Mikor kezdhetek el szülés után jógázni?
Természetes szülés esetén
- minimum 2 hét
- ha jógáztál szülés előtt akkor végezz otthon pihentető gyakorlatokat, mint például Savászana (hulla póz) és a Pránájáma gyakorlatok közül az: Ujjayi és Viloma Pránájáma 20-30 percig
- amennyiben a szülést követő (4-6. heti) orvosi kontroll alapján nincs akadálya, hogy folytasd a mozgást, akkor szeretettel várunk.
Komplikált vagy császármetszéses szülés esetén
- szigorúan pihenj addig, amíg a seb teljesen begyógyul (általában 2 hónap)
- ha jógáztál szülés előtt akkor végezz otthon pihentető gyakorlatokat, mint például Savászana (hulla póz) és a Pránájáma gyakorlatok közül az: Ujjayi és Viloma Pránájáma 20-30 percig
- hha az orvosod is úgy látja, hogy már nincs semmilyen akadály, akkor csatlakozz ehhez az új jógaórához
Ezen az órán elsősorban figyelembe vesszük az erőnléti állapotodat, a gyakorlottsági szintedet. Olyan gyakorlatsorokat állítunk össze, ami segít erősíteni a hátizmot, a karizmot a hasfal feszességét. Foglalkozunk a gerinccel, helyes tartással.
